Reklama
  • Wtorek, 21 maja 2013 (14:44)

    Nadciśnienie: 9 symptomów

Jeśli dieta i zmiana stylu życia nie pomoże, trzeba systematycznie brać leki. Nawet wtedy, gdy ciśnienie już się unormuje

Dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewnętrznych

O nadciśnieniu tętniczym często mówi się, że to choroba, która nie boli. Dlatego może się rozwijać wiele lat, nie dając najmniejszych nawet objawów. Albo dawać tzw. objawy niecharakterystyczne (patrz: ramka), czyli dolegliwości, które mogą towarzyszyć wielu schorzeniom.

Reklama

Pani Barbara (46 l.)przyszła na wizytę, ponieważ zaniepokoiły ją poranne bóle głowy i ciągłe zmęczenie. − Ostatnio także źle śpię − skarżyła się. − A jaki jest ten poranny ból głowy? – dopytywałem. − Boli mnie zaraz po wstaniu z łóżka. O tu – pacjentka wskazała na tył głowy.

− Czy miewa pani zawroty głowy? − Owszem, ale bardzo rzadko. Czasem szumi mi w uszach, a przed oczami latają mi jakieś paproszki — tłumaczyła pani Barbara. − Nawet pomyślałam, że powinnam pójść do okulisty.

Zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi

− Zaczniemy od zmierzenia ciśnienia tętniczego krwi – powiedziałem. Wynik badania nie zaskoczył mnie: ciśnieniomierz wskazywał 155/100 mm Hg. Nawet jeśli zapis był zawyżony z powodu chwilowego zdenerwowania pacjentki, to i tak znacznie przekraczał idealne ciśnienie, czyli 120/80 mm Hg.

− Trudno na podstawie jednego pomiaru powiedzieć, czy cierpi pani na nadciśnienie tętnicze − powiedziałem. – Dam pani dzienniczek, w którym będzie pani zapisywała wyniki codziennych pomiarów. Spotkamy się za dwa tygodnie i porównamy zapisy. Proponuję także, aby nieco zmodyfikowała pani swój tryb życia. To ważne, ponieważ w początkowej fazie choroby można powstrzymać zmiany, jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych pod wpływem wysokiego ciśnienia tętniczego.

Zwiększyć aktywność fizyczną

Trzeba zwiększyć aktywność fizyczną, ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli i − co bardzo ważne − zrezygnować z palenia papierosów. − A gdyby to nie pomogło? Co będzie dalej? − niepokoiła się pani Barbara. − Dobierzemy skuteczne leki, a możliwości w tym zakresie są ogromne – odpowiedziałem.

Zrzuć zbędę kilogramy

– Leczenie nie jest uciążliwe, ale trzeba pamiętać o systematycznym przyjmowaniu leków. Każdy, kto cierpi na tę chorobę, powinien wiedzieć, że styl życia i sposób odżywiania ma duże znaczenie w walce z nią. Jeśli zrzuci się kilka zbędnych kilogramów, cały organizm lepiej funkcjonuje. Poza tym trzeba się nauczyć rozładowywać stres, którego nasz układ krwionośny bardzo nie lubi. Jeśli systematycznie bierze się leki i przestrzega zasad, nazywanych zdrowym stylem życia, nadciśnienie w niczym nie będzie nas ograniczało.

Niepokojące objawy

1. Krwawienie z nosa – to naturalna obrona organizmu przed wysokim ciśnieniem.

2. Krótkotrwałe zawroty głowy – nie powodują utraty równowagi czy upadku.

3. Szumy uszne i zaburzenia widzenia – utrzymują się przez kilka-kilkanaście minut, często towarzyszą zawrotom głowy.

4. Ucisk w głowie, czasem krótki, ale ostry ból.

5. Zaburzenia snu – trudności z zasypianiem lub przedwczesne budzenie się.

6. Nadmierna pobudliwość – rozdrażnienie, zniecierpliwienie czy wybuchowość bez powodu.

7. Duszności – podczas wysiłku fizycznego lub w chwili stresu (także pozytywnego).

8. Ciągłe zmęczenie – sporadyczne lub stałe, nieusprawiedliwione ciężką pracą.

9. Zaburzenia pracy układu krążenia – kołatanie serca lub uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Przygotuj po 50 g ziela serdecznika, owocu kopru włoskiego, ziela fiołka trójbarwnego oraz ziela dziurawca, dodaj 30 g korzenia kozłka lekarskiego oraz 20 g korzenia mniszka lekarskiego. 1 łyżkę... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.